Bakterije su jednoćelijski (u jednoj ćeliji postoji sve što je neophodno za život bakterije) mikroorganizmi, prisutni su gotovo svuda oko nas ili i u nama.
Vrlo su prilagodljive tako da mogu preživeti i u ekstremnim uslovima, te za razliku od virusa mogu živeti samostalno, imaju sopstveni metabolizam poput ljudi. (u jednoj ćeliji postoji sve što je neophodno za život bakterije, sadrže ćelijski zid, genetski materijal i deo uz pomoć koga se kreću-bič) Reprodukuje se na različite načine a najčešće i najbrže putem binarne deobe.
Mogu biti korisni kao dobre bakterije – probavni sistem, stanovnici crevne mikroflore ali postoje vrste bakterija koje mogu biti štetne i opasne po naš organizam.
Naročito su opasne multirezistentne bakterije koje se sve brže šire- mikroorganizmi koji su otporni na antibiotike kako kod bolničkih tako i kod vanbolničkih infekcija i sve više predstavljaju izazov za zdravstvo.
Grupa bakterija koja se skraćeno naziva ESKAPE (Enterococcus faecium, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumanni, Pseudomonas aeruginosa, Enterobacter species), predstavlja mikroroganizme koji su u bolničkim uslovima opasni pa mogu biti i smrtonosni za već bolesne osobe.
Bakterije se dele na:
Gram pozitivne - možemo sagledati iz ugla da se lakše uništavaju upotrebom antibiotika
Gram negativne - otpornije na antibiotike
Tuberkuloza TB (Mycobacterium tuberculosis), izaziva jednu od jednu od najčešćih zaraznih bolestu u svetu, Tb može uticati na bilo koji deo tela ali u principu ovom bakterijom su najčešće pogođena pluća u preko 80% slučajeva. Na sreću ova bolest u razvijenom delu sveta se uspešno leči, te možemo konstatovati uz adekvatno lečenje kombinacijom lekova da je Tuberkuloza izlečiva bolest.
Prilikom dezinfekcije kože ruku preporučeno je koristiti sredstva za dezinfekciju koja su delotvorna odnosno uništavaju Mycobacterium tuberculosis, što znači da su testirana na bakteriju i pokazala efikasnost.