Virusi su zarazne čestice bez sostvenog matabolizma, za njih se kaže da nisu živi i mogu se razmnožavati isključivo uz pomoć drugih organizama u kojima se vezuju za ćelije – domaćin.
Domaćini mogu biti ljudi, životinje ali i biljke, virusi su neaktivni kada se nalaze u vazduhu ili na površini ali se aktiviraju unošenjem u organizam.
Virusi su veličinom značajno manji od bakterija od 10 do 100 puta, za razliku od bakterija nema dobrih i korisnih virusa po domaćina već uvek izazivaju lakše ili teže bolesti, a kod ljudi napadaju različite delove tako neki napadaju samo respiratorne organe, neki jetru ili drugi deo tela.
Kod virusne infekcije najznačajniju uloga igra imunitet odnosno sposobnost organizma da se sam odbrani, postoje i antivirusni lekovi koji su efikasni protiv nekih virusnih infekcija, međutim izbor antivirotika je značajno manji od izbora i efikasnosti antibiotika koji deluju na bakterije.
Treba naglasiti da postoje efikasne vakcine protiv određenih virusnih infekcija - imunizacija. Virusi su najčešće građeni od 2 komponente nukleinske kiseline (DNA ili RNA) i proteina, neki virusi pored navedenog sadrže i dodatni omotač (opnu).
Prilikom inaktiviranja virusa pomenuta opna je bitna te se na taj način mogu deliti virusi na viruse sa omotačem i viruse bez omotača (opne).
SARS Cov 2, pripada grupi virusa sa omotačem.
Veliki značaj dezinfekcije kože ruku u preventivi zaraza virusima.
Procedurom dezinfekcije kože ruku , površina postiže se efekat inaktiviranja ili značajne redukcije virusa, treba napraviti razliku između efikansoti dezinfekcionih sredstava na viruse i efikasnosti na bakterije.
Ako su proizvodi efikasni na bakterije- Baktericidi, ne znači da su efikasni na viruse – da su Virucidi, postoje biocidi koji su efkasni na bakterije ali je njihova efikasnot na vrste mala ili je i nema, dok postoje biocidi koji su pokazali veliku efikasnost na viruse.
Trenutno opšte prihvačeni stav da je Etanol 70% , kao gotov proizvod u potpunosti siguran , bezbedan i efikasan na virus SARS CoV 2, treba razmotriti u svetlu podataka da se neki virusi mogu inaktivirati ili značajno redukovati sa proizvodima koji u sebi imaju koncentraciju etanola čak i manju od 55% (ebolavirus, Influenca a virus, HIV), dok postoje virusi koji se ne mogu značajno redukovati u kratkom kontaktnom vremenu sa manje od 75% li 80% , kao što su Poliovirus, Hepatitis A virus, ili 85% Polyomavirus.
Efikasnosti na viruse sa omotačem doprinose i drugi biocidi u kombinaciji sa Etanolom, kao i druge vrste alkohola koje se koriste za dezinfekciju kože ruku ili površina, koji su svojom cenom značajno skuplji od Etanola ali i daju dobre rezultate.
Bitan podatak koji je neophodno uzeti u obzir jeste faktor redukcije koji se uobičajeno izražava decimalnim logoritmima i naravno što kraće kontaktno vreme, naročito kod dezinfekcije kože ruku, jer nije isto ako se učinak ostvaruje posle 30 sekundi, 2 minuta ili 5 i više minuta.
Treba napomenuti da je efikasnost gotovih rastvora za dezinfekciju ruku na viruse neuporedivo veča nego efikasnost gela.